Sint-Truiden vervangt de komende drie jaar alle klassieke straatlampen op haar grondgebied door ultrazuinige en interactieve ledverlichting.

Bijkomend en uniek voor Vlaanderen: Sint-Truiden is de eerste stad die de combinatie maakt van led en intelligente verlichting. Doordat de armaturen zijn voorbereid op plug-ins voor datageneratie, bijvoorbeeld voor het meten van luchtvervuiling of verkeersdrukte, wordt Sint-Truiden een slimme stad.
Gisteren werd het pilootproject aan de Sportlaan in Sint-Truiden. Hier zijn de werken al in uitvoering.
“We beschikken over 7600 verlichtingstoestellen op ons grondgebied deze zijn goed voor een uitstoot van 600.000 kg CO2. Normaal zouden wij 60% hiervan de volgende 10 jaar moeten vervangen door ledlampen, wij doen dit nu versneld in 3 jaar. Dit zal de CO2 uitstoot sterk doen dalen en niet te vergeten onze energiefactuur zal met 40% dalen”, aldus milieuschepen Ingrid Kempeneers (CD&V).

















Of de energiefactuur zal dalen (en voor wie) moet nog blijken. Het verband tussen co2 uitstoot en straatlampen, is, voor mij althans, niet duidelijk.
Mogen we ook de méérkost van zo’n super-lamp kennen, zodat we de factuur beter kunnen inschatten ?
De stad zal hieroor jaarlijks 160.000 euro besparen. Mooi. Het stadsbestuur glundert, zelfs met masker.
Wat niet wordt gezegd: Het betreft een investering van 4,5 miljoen euro.
De ”terugverdientijd” bedraagt dus net iets meer dan 28 jaar… Tenminste, als die lampen zolang meegaan.
Hoera !
Vandaag zijn de nieuwe led-lampen geplaatst in Zepperen. NB op de Roosbeeksraat. Er is wel één vergeten ter hoogte van het nummer 15.