In de zaak van de brandstichting van een auto aan een woning van een gezin in Heers heeft de rechtbank van Tongeren twee gedetineerden veroordeeld tot bijkomende gevangenisstraffen van 4,5 en 4 jaar. De man wiens auto het doelwit was, kreeg psychische begeleiding en zal nooit meer als cipier gaan werken.

  • Beelden van de aanslag in Heers. Aan de woning van zijn gezin werd hun auto in brand gestoken  © VSOA

In Heers werd in de nacht van 23 november 2024 een personenwagen volledig vernield door brand. Het voertuig stond geparkeerd op de oprit van de eigenaar en liep onherstelbare schade op. Uit het gerechtelijk onderzoek blijkt dat de brand geen toeval was, maar het resultaat van een vooraf geplande actie. De feiten werden uitgevoerd in opdracht van een 31-jarige man uit Tongeren. Hij schakelde twee andere personen in om de wagen in brand te steken. Het ging om twee mannen van 20 en 24 jaar. Een van hen bracht een jerrycan met brandstof mee, terwijl de ander hielp bij de uitvoering. De brand werd aangestoken waarna de daders snel verdwenen. Jurgen Bakelants (31) en Noah N. (22) werden door de rechtbank schuldig bevonden aan het geven van de opdracht vanuit de gevangenis. Bakelants moet er een straf van 30 jaar uitzitten voor roofmoord. Hij ontkende iets met de brandstichting te maken te hebben, maar viel door de mand omdat de rechtbank in het bezit kwam van afgeluisterde gesprekken die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten.

Vonnis

De zaak van de brandstichting kwam enkele dagen geleden voor de correctionele rechtbank van Tongeren, waar de beschuldigden zich moesten verantwoorden. De rechter benadrukte dat het ging om een ernstig misdrijf met potentieel zware gevolgen, niet alleen voor het slachtoffer maar ook voor de omgeving. Volgens de rechtbank getuigt dit soort feiten van een verregaand gebrek aan normbesef. Alle betrokkenen kregen straffen opgelegd, rekening houdend met hun rol in het geheel. Bakelants krijgt er een extra gevangenisstraf van 4,5 jaar bovenop. Zijn kompaan in de gevangenis, Noah N., krijgt er 4 jaar extra bij. De andere betrokkenen, de uitvoerders en een tussenpersoon, kregen 3 jaar en 4 maanden, waarvan de helft met uitstel onder voorwaarden.

Nooit meer cipier

Het slachtoffer, de cipier die in Heers woont, is na ruim een jaar nog steeds erg aangeslagen door de gebeurtenissen. De bedreigingen met briefjes aan zijn adres en de brandstichting deden hem er volledig onderdoor gaan. De man krijgt psychologische begeleiding en ziet het niet zitten om nog terug aan de slag te gaan als cipier. Hij en zijn echtgenoten krijgen via het vonnis 5000 euro schadevergoeding.