SINT-TRUIDEN – Schokdemperfabrikant Tenneco wil een collectief ontslag doorvoeren in zijn vestiging in Sint-Truiden. De directie maakte tijdens een bijzondere ondernemingsraad bekend dat ongeveer 120 van de zowat 900 arbeidsplaatsen op de tocht staan. De aankondiging zorgde de voorbije dagen voor grote bezorgdheid bij het personeel en de vakbonden, die vrezen voor de gevolgen van de zoveelste herstructurering bij een van de grootste werkgevers van Limburg.

  • Foto © rdc

Volgens de directie ligt de oorzaak van de geplande ingreep bij een combinatie van dalende productievolumes, toenemende concurrentie uit China en afnemende winstmarges. De vakbonden reageren geschokt en willen zo snel mogelijk het sociaal overleg opstarten. “We vinden de timing van de aankondiging jammer, net omdat die vóór het groot verlof plaatsvindt. Hiermee stuur je veel gezinnen met grote onzekerheid op vakantie”, zegt Nadia Gueroui, secretaris van ACV Metea. “De reden die we krijgen, is dat er dalende volumes zijn, Chinese concurrentie en lagere marges. We hopen zo snel mogelijk over te gaan tot sociaal overleg.” Dat geldt ook voor ABVV Metaal Limburg. “We wisten dat er donkere wolken boven Tenneco Sint-Truiden hingen, maar dit hadden we nooit verwacht”, reageert voorzitter Raf Dal Cero. “Als vakbond doet elk ontslag pijn, zeker nu de koopkracht al onder druk staat.”

Moeilijke omschakeling

“De problemen slepen al enkele jaren aan”, vervolgt Dal Cero. “Tenneco heeft het moeilijk gehad om zich aan te passen aan de omschakeling naar elektrische voertuigen.” Het bedrijf in Sint-Truiden produceert voornamelijk schokdempers voor auto’s met een verbrandingsmotor en ondervindt daarnaast stevige concurrentie van Chinese producenten. “Ook de hoge loonkosten, strenge regelgeving en een veranderende automarkt zetten de sector onder druk. Consumenten stellen de aankoop van een nieuwe wagen vaker uit en autofabrikanten produceren steeds meer onderdelen zelf, waardoor de vraag naar toeleveranciers afneemt.”

Onder de werknemers kwam de aankondiging niet volledig onverwacht. Zij zagen de activiteit de voorbije maanden geleidelijk afnemen en merkten dat steeds meer collega’s tijdelijk zonder werk kwamen te zitten. Uiteraard zorgt de omvang van de geplande ontslagronde voor grote ongerustheid.

Stijgend verlies

Tenneco is sinds 1964 actief in Sint-Truiden en groeide uit tot een belangrijke werkgever in de regio. De vestiging kende jarenlang een sterke productie, maar de financiële resultaten verslechterden de voorbije jaren. Het verlies steeg van 9,2 miljoen euro in 2021 naar 42,6 miljoen euro in 2024. Intussen daalde ook het aantal werknemers van meer dan duizend naar ongeveer 880. De aangekondigde herstructurering volgt op eerdere besparingen, waaronder een ontslagronde van 250 banen in 2013 en het verdwijnen van 24 bediendefuncties in september vorig jaar. De vakbonden willen tijdens het sociaal overleg het aantal ontslagen zoveel mogelijk beperken. Daarnaast vragen ze duidelijke garanties over de toekomst van de vestiging, zodat het bedrijf zich opnieuw kan positioneren in een automarkt die volop in verandering is.