
ENGELMANSHOVEN – Basisschool BSGO! De Letterfant in Engelmanshoven, deel van het Gemeenschapsonderwijs in Sint-Truiden, blaast dit schooljaar honderd kaarsjes uit. Om die bijzondere verjaardag te vieren, begon de eerste schooldag anders dan anders: leerkrachten en leerlingen doken terug in de tijd en beleefden een schooldag alsof het 1925 was.
Op de speelplaats werden de kinderen verwelkomd door een volksdansgroep. Samen met de dansers en in traditionele kledij uit de jaren twintig van de vorige eeuw zetten ze het schooljaar feestelijk in beweging. Daarna luidde de directrice de bel met de hand, net zoals dat een eeuw geleden gebeurde. De lessen die volgden, stonden volledig in het teken van het strakke regime van vroeger. Rechtzitten, zwijgen en aandachtig naar voren kijken waren de regels. “En daar wijken we niet van af”, klonk het streng.

Voor heel wat leerlingen was dat een verrassende ervaring. “Gelukkig duurde die aanpak maar twee lesuren,” klonk het glimlachend bij een van de kinderen. “Eentje van ons was stout en kreeg de ezelsoren aan, en een ander meisje babbelde en kreeg een rode tong die ze moest aandoen.” Honderd jaar geleden was dat geen pretje, maar gelukkig kon er nu om gelachen worden.
Rijstpap
Na de reis in de tijd start werd de dag afgesloten met een traktatie: een kom verse rijstpap. Daarmee werd niet alleen een traditie in ere hersteld, maar ook het honderdjarig bestaan smakelijk gevierd. Het feest blijft op BSGO! De Letterfant niet beperkt tot de eerste schooldag. Later deze week trekken de leerlingen naar Bokrijk, waar ze in een historisch schooltje opnieuw zullen ervaren hoe onderwijs er vroeger uitzag. “Zo koppelen we ons rijke verleden aan een feestelijk en leerrijk begin van het nieuwe schooljaar”, aldus de directie.


















