Een echtpaar met buitenechtelijke plannen, twee minnaars en een meid die meer ziet en hoort dan haar werkgevers lief is. Dat zijn de ingrediënten van ‘De Fantastische Anna’, de nieuwe komedie waarmee de Truiense toneelvereniging De Halfjassen eind november het publiek opzoekt. Met een flinke dosis misverstanden, onverwachte ontmoetingen en hilarische situaties belooft het een bijzonder levendige theateravond te worden.
Voor hun nieuwe productie kiest de Truiense theatergroep De Halfjassen voor een stuk van de Franse auteur Marc Camoletti. In ‘De Fantastische Anna’ draait alles om een getrouwd koppel dat tijdens een verlengd weekend elk afzonderlijk tijd wil doorbrengen met zijn buitenechtelijke geliefde. Om dat mogelijk te maken, bedenken beide partners een smoes om de ander het appartement uit te krijgen. Ook hun huishoudhulp Anna moet eraan geloven en krijgt de opdracht om te vertrekken. Maar de plannen lopen al snel anders dan verwacht. Alle betrokkenen keren op onverwachte momenten terug naar het appartement, zonder te beseffen dat ook de anderen opnieuw in de buurt zijn. Wanneer Anna de verschillende affaires ontdekt, neemt ze het heft in eigen handen. Met een flinke dosis inventiviteit probeert ze de verschillende koppels uit elkaars buurt te houden. Dat levert een opeenvolging van absurde situaties en komische confrontaties op.
Dame met accent
De centrale rol is weggelegd voor Natascha Clerinx, die gestalte geeft aan de titelheldin. Voor haar is het ondertussen vertrouwd terrein om zich in uiteenlopende personages in te leven. Ze begon ooit met toneel op het Koninklijk Atheneum in Sint-Truiden, volgde daarna jarenlang lessen aan de Academie Podium Haspengouw en is inmiddels al zeven à acht jaar actief bij De Halfjassen. Haar eerste rol bij de vereniging was meteen een opvallende verschijning: een Spaanse furie in ‘Olé Olé Mi Amor’. Sindsdien lijkt ze een bijzondere gave te hebben voor personages met een uitgesproken accent. Ook vorig jaar kroop ze nog in de huid van een oudere Truiense dame die in Duitsland woonde. „Het is ondertussen een running gag geworden bij De Halfjassen dat ik vaak dames moet spelen die een bepaald accent hebben”, vertelt Clerinx.
Room
Dit keer mag ze dus als Anna het tempo van de komedie bepalen. Haar personage komt midden in het overspelige avontuur van haar werkgevers terecht en moet proberen de verschillende geliefden uit elkaars buurt te houden. Dat zorgt volgens de actrice voor bijzonder grappige momenten. Veel wil ze nog niet prijsgeven, al licht ze alvast een tipje van de sluier op: „Ik kan verklappen dat er iets met room gebeurt, maar meer kan ik daar niet over vertellen. Daarvoor moeten de mensen maar komen kijken.”
Vertrouwde krachten en nieuw talent
Voor deze productie staat een compacte cast op de scène. Naast Natascha Clerinx spelen Gunter Van Stappen, Helena Vanleeuw, Siemen Belgey en Pascale Reynders mee. Voor Siemen is het een kennismaking met de vereniging, terwijl de andere spelers al langer vertrouwd zijn met het Truiense amateurtoneel. De regie is in handen van Rik Walschot en Pascale Reynders. Walschot is al jarenlang een vaste creatieve kracht binnen De Halfjassen en werkte eerder mee aan verschillende komedies en blijspelen. Met Reynders krijgt hij dit jaar een nieuwe regiepartner, die bovendien zelf meespeelt in de voorstelling. De Halfjassen zijn gevestigd in het centrum van Sint-Truiden, aan de Sint-Maartenkerk. “De naam van de vereniging verwijst naar de legende van Sint-Maarten, die de helft van zijn mantel weggaf aan een arme man”, geeft Natascha nog mee.
Lachen is gezond
De toneelgroep maakt deel uit van het levendige Truiense amateurtheaterlandschap, waar verschillende verenigingen jaarlijks hun producties voorstellen. Ook buiten de eigen voorstellingen laten de lokale toneelgroepen zich zien. Zo werkten De Halfjassen onlangs samen met onder meer de Zzpperse Toneelvrienden en met Pirlala aan ‘De Mirakels van de Heilige Trudo’, korte theatervoorstellingen op verschillende erfgoedlocaties in het kader van het Trudojaar. Met ‘De Fantastische Anna’ keren ze nu terug naar de vertrouwde theaterzaal. Wie benieuwd is hoe Anna de ingewikkelde liefdesperikelen van haar werkgevers in goede banen probeert te leiden, gaat zelf best kijken. Een avondje dat op de lachspieren werkt, kan alleen maar deugd doen.
Praktisch
De Halfjassen spelen ‘De Fantastische Anna’ op 27, 28 en 29 november en op 4 en 5 december 2026. De voorstellingen vinden plaats in de zaal aan Chiro Sint-Marten, aan het Sint-Martenplein in Sint-Truiden. Tickets en verdere informatie zijn te vinden via www.halfjassen.be en op de Facebookpagina van De Halfjassen.
Herbeluister hier (in twee deeltjes) het interview met Natascha Clerinx op Trudo FM


















