Op de campus in Diepenbeek is de bouw begonnen van BIOMED-VISION, een nieuw onderzoeksgebouw van de Universiteit Hasselt dat zich zal richten op biotechnologisch en medisch onderzoek. Met het project wil de universiteit haar positie binnen de Health Campus Limburg versterken en tegelijk de samenwerking met ziekenhuizen en bedrijven verder uitbouwen.

  • Foto’s © UHasselt *** Bovenaan – BIOMED-VISION vooraanzicht *** Onderaan – Bouwwerf BIOMED-VISION

Het vijf verdiepingen tellende complex, goed voor 3.100 vierkante meter, komt naast het bestaande BIOMED-onderzoeksinstituut. In het gebouw worden geavanceerde technologieplatformen ondergebracht voor onder meer microscopie, complexe celanalyses en datawetenschappen. Die infrastructuur zal niet alleen onderzoekers van de universiteit dienen, maar ook toegankelijk zijn voor externe partners en biotechbedrijven. Volgens rector Bernard Vanheusden en gedeputeerde Tom Vandeput betekent het project een belangrijke stap voor de verdere ontwikkeling van de campus. Zij noemen BIOMED-VISION “een enorme troef voor de verdere uitbouw van Health Campus Limburg DC”.

Groei

De uitbreiding komt er omdat het biomedisch onderzoek aan de universiteit de afgelopen jaren sterk is gegroeid. Decaan Veerle Somers benadrukt dat het nieuwe gebouw noodzakelijk is om het onderzoek naar chronische ziekten verder te laten toenemen. “De voorbije jaren is ons biomedisch onderzoeksinstituut ontzettend gegroeid, zowel in aantal medewerkers, als in aantal technologieën. Dit nieuwe onderzoekscomplex speelt goed in op onze nood naar meer ruimte, om zo ons onderzoek naar chronische aandoeningen zoals kanker, multiple sclerose, dementie en reuma verder te laten groeien”, zegt ze. Ook voor jonge bedrijven moet het complex kansen bieden. Volgens BIOMED-directeur Niels Hellings is de geavanceerde technologie die er komt vaak te duur voor startende ondernemingen. Dankzij samenwerking met de universiteit kunnen zij toch gebruikmaken van die infrastructuur en hun innovaties sneller ontwikkelen. Vandeput onderstreept dat dit precies de kruisbestuiving is die men op de campus wil stimuleren.

Clinical Research Center

Daarnaast krijgt het Limburg Clinical Research Center voor het eerst een eigen fysieke plek op de campus. Deze samenwerking tussen de universiteit en regionale ziekenhuizen focust op patiëntgericht onderzoek. In het gebouw komen naast kantoorruimtes ook consultatieruimtes voor deelnemers aan medische studies. Directeur Piet Stinissen noemt die nabijheid een duidelijke meerwaarde voor de samenwerking met BIOMED. De bouw van BIOMED-VISION kost in totaal 12 miljoen euro. De universiteit financiert het project deels met eigen middelen, aangevuld met steun van de Europese Unie en de Vlaamse overheid. Thomas de Béthune, vertegenwoordiger van de Europese Commissie in België, noemt de investering van drie miljoen euro aan Europese middelen een bijdrage aan “een nieuwe vrijhaven voor de medische wetenschap”. De werken moeten tegen de zomer van 2027 afgerond zijn.