Jaren na hun gedwongen verhuis kan voor de eigenaars en ex-bewoners van Residentie Platanus in Sint-Truiden het proces tegen de aannemer en de architect – een koppel – beginnen. De bewoners zagen door het houtrot van de nieuwbouw hun aankoop in rook opgaan. Het gebouw, dat ooit een toonbeeld van duurzaam bouwen moest worden, zal immers moeten worden afgebroken. Er hangt het koppel een schadeclaim van 10 miljoen euro boven het hoofd. Ook het bedrijf dat verantwoordelijk was voor de daken is aangeklaagd.

  • Tekst en foto’s © Rudi De Cock

Residentie Platanus maakt deel uit van het grotere project Parc du Sud, dat in 2013 werd aangekondigd als een voorbeeld van ecologische stadsontwikkeling. Nauwelijks een jaar na de start kwamen de eerste problemen aan het licht. Uit onderzoek bleek dat de houtconstructie tijdens de werken was aangetast, het hout was helemaal vermolmd, met risico op instorting. De gevolgen waren bijzonder zwaar: 25 gezinnen moesten in juli 2021 hun nieuwe woning verlaten en werden dakloos. Hun aankoop werd gereduceerd tot enkel de waarde van de bouwgrond. Het bouwdrama sleept intussen al jaren aan. Vandaag was het de eerste dag van het langverwachte proces. De aannemer en de architect – een koppel – én het dakbedrijf zijn aangeklaagd door de advocaat van de gedupeerde eigenaars. De verwachting is dat het nog maanden kan duren voor er een uitspraak valt. De schadeclaim behelst vooral de afbraak en heropbouw van de appartementen, goed voor bijna 9 miljoen euro. Daarnaast is er de huur die al 4 jaar lang door de eigenaars op dit moment elke maand wordt opgehoest, vaak bovenop hun lopende lening van hun ‘rotte’ appartement.

Houtbouw

Aannemer en architect kozen destijds voor houtbouw. Ze gingen prat op het project. Het werd het hoogste gebouw van Europa in houtmassiefbouw op de vroegere site van het bedrijf Champagne, en met de chique klinkende naam Parc du Sud, tussen de Haspengouwlaan en de Luikersteenweg. Het contrast met de oorspronkelijke ambitie is groot. Waar Parc du Sud in de beginjaren nog werd voorgesteld als vooruitstrevend en innovatief, geldt de site nu vooral als symbool voor mislukte beloftes. De houten hoogbouw, ooit gepresenteerd als een primeur voor Europa, is inmiddels ontruimd en vormt een pijnlijk aandenken aan de risico’s van gebrekkige bouwkwaliteit.

Lees hier meer over de historiek van Residentie Platanus – 

Nieuwe appartementen aan Luikersteenweg moeten afgebroken worden…maar wie betaalt?

https://www.truiensnieuws.be/algemeen/25-gezinnen-in-parc-de-sud-dakloos/

https://www.truiensnieuws.be/retro/vrouwen-leveren-straatnamen-in-parc-du-sud/